Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Memoriál Alexandra Makarenka / Memorial of Alexander Makarenko

SK: Zrod športového letectva je spojený s piatkovým dňom 22. októbra 1940. Vtedy z podnetu leteckého odboru Klubu absolventov Baťovej školy práce bol ustanovený Slovenský letecký zbor Baťovany. Súčasne boli stanovené aj jeho tri odbory - modelársky, plachtársky a odbor motorového lietania.Veľký podnet na založenie aeroklubu v našom meste dal I. letecký deň v Šimonovanoch, ktorý sa konal 18. augusta 1940. Letecký odbor HG v Baťovanoch mal 49 členov. Dňa 22. novembra 1940 do funkcie velitela vymenovali Alexandra Makarenka ako jedného z priekopníkov bezmotorového lietania vo vtedy nazývanej obce Baťovany (teraz Partizánske), ktorý svojim rekordným letom po roku 1943 v trvaní viac ako dvoch hodín po štarte za gumovým lanom na klzáku "Bejbina" v priľahlej obci Kršteňany zaletel až nad obec Baťovany a späť.

Alexander Makarenko ako člen ilegálnej bunky odboja proti fašizmu bol fašistami chytený a gestapom v pristoroch dnešnej strednej odbornej školy v Partizánskom väznený a v roku 1944 umučený.

Na jeseň roku 1966 došlo k zrodu dnes už uznávanej súťaže v bezmotorovom lietaní. S pekným návrhom prišiel Július Gendiar a ten bol v roku 1967 realizovaný ako Memoriál Alexandra Makarenka.


S prestávkami v minulosti sa zachoval Memoriál Alexandra Makarenka ako súťaž v bezmotorovom lietaní až dodnes.


Zdroje:

http://partizanske.aeroklub.sk/historia/

https://www.vets.cz/vpm/18346-pamatna-tabula-alexander-makarenko/

http://valasek.blog.pravda.sk/2011/01/26/neznamy-hrdina/

EN: The birth of the sport aviation is associated with Friday, October 22, 1940. At the initiative of the Aviation Department of the Bata School of Graduates Club, the Slovak Air Brigade Baťovany was established. At the same time, his three departments - modeling, sailing and powered flying departments - were also set up. The first airshow in Šimonovany, which took place on 18 August 1940, gave a big impuls for the establishment of an aeroclub in our city. On November 22, 1940, to the post of Commander was appointed Alexander Makarenko as one of the pioneers of non-motorized flying in the then called Baťovany (now Partizánske), whose record-breaking flight after 1943lasted more than two hours after launching a rubber rope on a glider "Bejbina" in the nearby village of Kršteňany flowed over the village of Baťovany and back.

Alexander Makarenko, a member of the illegal cell of the resistance against fascism, was captured by the fascists and imprisoned by the Gestapo in the prisons of today's high school in Partizánske and tortured in 1944.
In the autumn of 1966, the now recognized glider competition was launched. Július Gendiar came with an idea which was realized in 1967 as the Alexander Makarenko Memorial.

 

With the breaks in the past, the Alexander Makarenko Memorial has been preserved as a glider competition to this day.

 

Sources:

http://partizanske.aeroklub.sk/historia/

https://www.vets.cz/vpm/18346-pamatna-tabula-alexander-makarenko/

http://valasek.blog.pravda.sk/2011/01/26/neznamy-hrdina/